Brian Donnelly – světově známý jako Kaws, je umělec, který smazal hranice mezi pouličním uměním a vysokou kulturou. Jeho ikonické postavy s „X . X“ místo očí podmanily nejen umělecký svět, ale staly se i výrazným prvkem v módním průmyslu, symbolem současné popkultury a oblíbeným motivem pro miliony fanoušků. Kaws dokonale propojuje prvky street artu, pop artu a komerčního designu, čímž vytváří unikátní vizuální jazyk, který oslovuje široké spektrum diváků napříč generacemi. Jeho schopnost transformovat známé popkulturní ikony do svých charakteristických melancholických postaviček nutí k zamyšlení nad konzumerismem, identitou a emocemi v moderním světě.

Kdo je Kaws? Od graffiti k ikoně popkultury
Za pseudonymem Kaws se skrývá Brian Donnelly, narozený 4. listopadu 1974 v Jersey City, New Jersey. Jeho umělecké jméno „KAWS“ nemá žádný hlubší význam; umělec si tato písmena vybral jednoduše proto, že se mu líbilo, jak vizuálně působí pohromadě. V roce 1996 Donnelly absolvoval School of Visual Arts v New Yorku s bakalářským titulem v oboru výtvarného umění, specializací na ilustraci. Po studiích krátce pracoval jako animátor na volné noze pro společnost Jumbo Pictures, kde se podílel na malování pozadí pro populární animované seriály jako „101 dalmatinů„, „Daria“ a „Doug„. Tato zkušenost s animací pravděpodobně ovlivnila jeho charakteristický styl.
Jeho umělecká dráha začala v 90. letech v New Yorku, kde se věnoval ilegálnímu graffiti. V této době začal s takzvaným „subvertisingem“ – kreativním přetvářením reklam na billboardech, autobusových zastávkách a telefonních budkách pomocí svých charakteristických kreseb. K tomuto účelu mu sloužil univerzální klíč, který získal od svého kolegy, graffiti umělce Barryho McGeeho. Jeho pouliční umění a subvertising si brzy získaly značnou pozornost a staly se vyhledávanými veřejností.

Postupem času jeho práce překročila hranice New Yorku a začal tvořit i v dalších světových metropolích, jako je Paříž, Londýn, Berlín a Tokio. V roce 1999 se jeho kariéra posunula novým směrem, když ho oslovila japonská značka hraček a streetwearu Bounty Hunter. Tato spolupráce vedla k jeho první návštěvě Japonska a vzniku ikonické postavy „COMPANION„. Japonsko se ukázalo jako klíčové pro jeho raný úspěch, zejména v oblasti designu hraček.
Světy Companiona, charakteristický styl a jeho odraz
Kaws se ve své tvorbě věnuje široké škále uměleckých forem, včetně soch, akrylových maleb na plátně, sítotisků a grafik. Jeho sochy se vyznačují rozmanitostí velikostí a jsou vyrobeny z různých materiálů.
Jeho charakteristický styl je snadno rozpoznatelný díky důrazu na syté barvy a výrazné linie, specifické grafické prvky a opakující se motiv „X“ na rukou, nose, očích a uších jeho postav. Kaws často přebírá a transformuje známé ikony popkultury. Jeho postavy jsou často zobrazeny v zamyšlených, plachých nebo bezmocných pózách. Přivlastnění si známých postav a jejich následná deformace, doplněná o Donnellův charakteristický motiv, vytváří u diváka pocit zvláštní známosti a zároveň odcizení.

Jednou z jeho nejznámějších a neustále se vracejících postav je Companion, inspirovaný ikonickým Mickey Mousem. Tato postava se vyznačuje lebkou s překříženými kostmi místo hlavy a „X“ namísto očí. V roce 2012 se obrovská verze Companiona objevila na Macy’s Thanksgiving Day Parade a později v roce 2019 taktéž jako plovoucí nafukovací balón v přístavu v Hong Kongu. Popularita postavy Companion svědčí o Kawsův talentu pro vytváření vizuálně silných a emocionálně rezonujících charakterů.
Když umění potká módu
Kaws se během své kariéry spojil s mnoha významnými módními značkami a návrháři, jako jsou Vans, Uniqlo, Nike, Supreme, Dior a The North Face. Jeho spolupráce zahrnovaly širokou škálu produktů. Zvláště významná byla jeho spolupráce s Dior Homme. Tyto četné spolupráce dokazují jeho úspěšný průnik do světa módy.
Tvorba Kawse má značný vliv na současnou módu, do které vnáší prvky hravosti a nostalgie. Jeho ikonické postavy a motivy se staly rozpoznatelnými prvky na oblečení a doplňcích. Kaws zpochybňuje hranice mezi high fashion a masovou kulturou, což se odráží i v jeho kolekcích, které jsou dostupné široké veřejnosti, například díky spolupráci s Uniqlo. Jeho vliv spočívá v propojení umění s každodenním životem.

Hlubší pohled na ideologii a styl
Kaws ve své tvorbě propojuje tradiční umění s poptávkou po značkovém zboží. Jeho dílo reflektuje současnou kulturu a kritizuje konzumní způsob života. Jeho cílem je, aby jeho umění bylo srozumitelné širokému publiku. Používá vizuální jazyk komiksu k vyjádření emocí. Jeho postavy neodrážejí idealizovaný svět, ale spíše jeho pohled na současnost. Jeho přístup je demokratický a inkluzivní.
Styl Kawse je ovlivněn pop artem a umělci jako Andy Warhol. Vyznačuje se výraznými liniemi, sytými barvami a stylizovanými postavičkami. Používá techniku „disrupce“. Jeho styl je fúzí pouličního umění, pop artu a animace a ceny jeho děl se pohybují od desítek dolarů po miliony.