Každý z nás jistě takový kousek doma má. Kousek, díky kterému vypadáme stylově a přitom nás nestál více než pár korun. Za nízkou cenou se nicméně skrývá ještě jedna cena. A to o poznání vyšší, kterou platíme ne jako jednotlivci, ale jako společnost.

Levná móda, neboli fast fashion patří mezi největší znečišťovatele planety. V tomhle odvětví, ve kterém převyšuje kvantita nad kvalitou, každým dnem se vyrábí víc a víc oblečení. Kolekce na léto, podzim, zimu i jaro a nejlépe i tři mezi nimi je víc, než naše šatník dokáže pobrat. To má za výsledek masivní odpad a znečišťování planety. Nehledě na to, že už produkce této módy je zodpovědná za emise skleníkových plynů a spotřebovávání ohromného množství vody.
Řekněme, že už máme takovýhle kousek ve skříni. Víme ale, jak to bude vypadat, že? Po pár týdnech či měsících se kousek rozpadne, nebo je už nenositelný. To nás donutí znovu jít do obchodu, koupit nový kousek a vrací nás do začarovaného kruhu levné módy, který je ve skutečnosti ale drahý pro naši planetu.
Zamysleme se nad tím, zda je nezbytné kupovat stále nové a nové kousky. Investice do kvalitních a udržitelných značek může vypadat na první pohled nákladně, ale ve výsledku díky kvalitnějším materiálů a udržitelnost šetří peněženku i naši planetu.
Levná móda je velice lákavá, ale cena je opravdu vyšší, než si myslíme. Je na nás abychom se rozhodli, co je pro nás cennější – pocit uspokojení nad novým kouskem, nebo obraz našich hodnot, které jsou cennější než nejnižší cena na štítku.

Věděli jste že?
Každé bavlněné tričko, které nosíme, má svou skrytou ekologickou cenu – jeho výroba si vyžádá přibližně 2700 litrů vody. To je množství, které by člověku při průměrné spotřebě mohlo vystačit až na 3 roky pitného režimu.
Voda je na první pohled všude kolem nás, ale procenta mluví za vše:
- 97 % vody na Zemi je slaná, a tedy nepitná.
- Další 2 % jsou vázána v ledu – sníh, ledovce, zmrzlé kry na moři
- Pouze 1 % vody je dostupné pro běžné potřeby lidí, jako je pitná voda, voda pro zemědělství nebo průmysl