Denisa Bertok
designérka, kterou naprosto uchvátily africké látky, a právě ty se staly hlavním stavebním kamenem její značky. Její tvorba se vyznačuje snahou o unikátnost a kvalitu v dnešním rychlém světě módy, kde preferuje podporu krejčoviny a šije produkty v omezeném počtu. Krom vlastní značky stojí i za ostravskou přehlídkou BruttArt, kterou založila s cílem podpořit lokální designéry. Při navrhování kolekcí se snaží najít rovnováhu mezi tím, co by mohlo oslovit zákazníky, a tím, co nejvíce vyjadřuje její vlastní styl.

Co vás na afrických látkách tak uchvátilo, že se staly základem vaší tvorby?
Vždy jsem tíhla k barvám, na oděvu i špercích. Bohužel výběr v našich obchodních řetězcích byl velmi slabý. Obzvlášť v letních měsících, kdy krásně vyniknou dlouhé a barevné šaty. Proto většina mých letních i plesových šatů pocházela ze zahraničí. Barvy přitahují pozornost. O samotných afrických látkách – Ankara – jsem se dozvěděla od mé kamarádky Okaikor z Ghany.
Barvy a vzory jsou obrovskou součástí vaší značky – je nějaká kombinace, kterou byste si dřív neuměla představit, a teď ji milujete?
O samotné kombinaci s jiným stylem to není. Co jsem si nedokázala představit, bylo spojení s pánskou módou. Ukázalo se ale, jak zajímavě můžete kombinovat barvy a vzory pro muže. Elegantně či extravagantně.
Móda je dost rychlý byznys. Jak se vám daří udržet kvalitu a unikátnost, aniž byste sklouzla k masové produkci?
Co si budeme, s tímto stylem oblečení, nejde sklouznout k masové produkci. Všeobecně pozoruji, že naše společnost nefandí výrazným barvám nebo se bojí, že to bude ‚moc‘.


Co je podle vás na dnešním trhu s oblečením největší problém a jak se mu vaše značka snaží postavit?
Všeobecně jsme přesyceni, v dnešní době může mít kde kdo vlastní značku. Fandím každému, kdo do toho jde. Problém je i samotné vyhotovení oblečení, zaplatíte šílené peníze za špatně odvedenou práci. Krejčové nebo švadleny jsou podhodnocené.
Proto se snažím podporovat krejčovinu a šít produkty v omezených počtech.
BruttArt dokonale propojuje lokální designéry. Co vás motivovalo k tomu, aby Ostrava měla pro takové lidi svou vlastní událost?
Motivovala mě má módní značka BERTOKDENISA. Začátky, vymýšlet, jak zaujmout, dostat se trochu do podvědomí, byl oříšek a stále je. Od známých přišel nápad uspořádat vlastní přehlídku, tu bych organizovala tak akorát pro kamarády s vypitým vínem. Zde nastal zlom, co se s někým spojit a zaujmout?

BruttArt – název, který má v sobě surovost, autenticitu i umění. Co přesně symbolizuje a jak vystihuje myšlenku celé akce?
Inspirace přišla hlavně prostorem, Tunel v Dolní oblasti Vítkovice, kde se konal první ročník. BRUTT – surový, industriální Ostrava, těžký průmysl, železo. ART – můžeme schovat design, umění, hudbu.
Jaké je vaše největší přání, kam byste se, z pohledu vlastní značky, mohla posunout v příštích letech?
Stále ve mně přetrvává vnitřní vášeň, a to tvořit kvalitní a jedinečné dámské kabáty. Kabáty byly a budou má slabost.


Kterým směrem v budoucnu naopak chcete posunout BruttArt? Vidíte to jako dlouhodobou tradici, která z Ostravy jen tak nevymizí?
Druhý ročník beru jako výzvu a zkoušku kam se celý event vůbec bude posouvat. Představa o dlouhodobé tradici v Ostravě je krásná, ale stojím pevně nohama na zemi. Říkám, že všechno je to o lidech, tak jako ti, kteří BRUTT navštíví, tak i lidi, kteří akci věří a pomáhají.
Záměrem akce je a bude propojovat, podporovat a inspirovat.
Když tvoříte novou kolekci, jdete víc po tom, co se bude líbit lidem, nebo je pro vás důležitější, aby co nejvíc odrážela vás samotnou? Jak podle vás tenhle přístup formuje identitu vaší značky?
Snad mohu mluvit za všechny módní designéry a návrháře, když oblékáte jejich kousek, oblékáte i kus samotného autora. Snažíte se vnímat okolo, co by se mohlo líbit, ale nakonec zjistíte, že stejně odráží vás samotného.