Salvador Dali

Salvador Dalí: Génius surrealismu a jeho vliv na módu

Salvador Dalí – narozen 19. května 1904, španělský malíř, sochař a spisovatel, je jednou z nejvýraznějších postav surrealistického hnutí. Jeho výstřední osobnost a jedinečný umělecký styl zanechaly nesmazatelnou stopu nejen ve výtvarném umění, ale i v módním průmyslu.

Neobvyklé aspekty Dalího života a tvorby

Méně známým faktem je Dalího celoživotní fascinace vědou a matematikou. Jeho ikonické „měkké hodiny“ v díle Persistence paměti jsou velmi často interpretovány jako odkaz na Einsteinovu teorii relativity času a prostoru, avšak je to zcela jinak. Ve své knize „Tajný život Salvadora Dalího“ řekl že jeho inspirace stála pouze za myšlenkou nad sýrem camembert. Po atomovém bombardování Hirošimy a Nagasaki se v jeho tvorbě začaly objevovat obrazy atomových částic a od poloviny 50. let i struktury DNA. V roce 1958 napsal ve svém „Manifestu anti-materie“: „V surrealistickém období jsem chtěl vytvořit ikonografii vnitřního světa a světa zázraků, mého otce Freuda. Dnes vnější svět a ten fyzikální překonaly ten psychologický. Mým otcem je dnes Dr. Heisenberg.“

Obraz Salvadora Dalího
zdroj: MoMA

Dalího zájem o jídlo a jeho symboliku je další zajímavý aspekt jeho tvorby. Spojoval jídlo s krásou a sexem a byl posedlý obrazem samice kudlanky nábožné požírající svého partnera po kopulaci. Chléb byl opakujícím se motivem v jeho umění, od raného díla „Koš s chlebem“ až po veřejné performance, jako například v roce 1958, kdy při přednášce v Paříži použil jako rekvizitu bagetu měřící 12 metrů. Vajíčko bylo další častý Dalího symbol a používal ho k symbolizaci naděje a lásky.

Reklamní Banner 1
Reklama

Dalího umění bylo hluboce ovlivněno jeho komplikovaným vztahem k manželce Gale. Gala, jeho múza a manažerka, byla středem jeho života i tvorby. Dalí věřil, že Gala je ztělestněním božské lásky, a její obraz se objevuje v mnoha jeho dílech. Tento vztah ovšem nebyl bez komplikací – oba často žili odděleně a jejich manželství bylo plné napětí.

Dalího vliv na módu

Salvador Dalí měl významný vliv na módní průmysl, zejémé díky spolupráci s francouzskou návrhářkou Elsou Schiaparelliovou. Společně vytvořili řadu ikonických kreací, které propojují surrealistické umění s haute couture. V roce 1937 vznikly hedvábné šaty zdobené obrovským humrem na přední části. Tyto šaty, které proslavila Wallis Simpsonová, kontroverzní manželka britského krále Edwarda VIII., se staly symbolem propojení umění a módy. Další společným projektem byl klobouk ve tvaru dámského střevíčku, který odkazoval na surrealistickou estetiku a Dalího zálibu v excentrických doplňcích.

Salvador Dalí byl nejen mistrem surrealismu, ale i průkopníkem propojení umění s módou. Jeho schopnost bourat hranice mezi různými formami vyjádření inspirovala generace umělců a designérů, kteří dále nesou jeho odkaz. Ačkoliv jeho extravagantní styl a excentrické chování vyvolávaly kontroverze, jeho vliv na svět umění a módy zůstává nedocenitelný.

Reklamní Banner 2
Reklama

Dalího vliv na módu přesahoval spolupráci s konkrétními návrháři. Jeho ikonická image s typickými zakroucenými kníry a excentrickým oblékáním inspirovala celé generace umělců a designérů. Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier a mnozí další čerpali inspiraci z jeho díla. Dalí dokonce navrhl reklamní kampaně pro značky jako Lanvin a spolupracoval na designu lahví parfémů. Jeho estetika, kombinující absurditu s precizním provedením, rezonuje v módním světě dodnes.

Dali Alpargatas
zdroj: Passeig de Grácia

Další zajímavým příkladem je vliv Dalího na obuv. Tradiční španělské alpargaty, původně obuv zemědělců z Katalánska, získaly na popularitě díky osobnostem jako byl právě Dalí, nebo také návrhář Yves Saint Laurent, kteří je povýšili na luxusní módní doplněk.

Reklamní Banner 3
Reklama

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *